Wizyta Minister edukacji narodowej
czwartek, 28 czerwca 2012 17:30

Wczoraj gościłem w powiecie tarnogórskim Minister Edukacji Narodowej Krystynę Szumilas. W Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach, uczestniczyliśmy w lekcji sześciolatków i spotkaliśmy się z rodzicami maluchów (zadowolonych z pierwszego roku pobytu ich dzieci w szkole). Odwiedziliśmy także Przedszkole „Bajkowe Wzgórze” w Tarnowskich Górach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Potępie.

 
Tarnogórski Salon Polityczny
czwartek, 31 maja 2012 12:41

30 maja na Zamku w Starych Tarnowicach odbyło się spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, będące inauguracją cyklu "Tarnogórski Salon Polityczny". Założenie, które przyświecało mi przy tej inicjatywie to stworzenie przestrzeni spotkań i debaty społeczności powiatu tarnogórskiego z gośćmi ze świata polityki, kultury i sztuki.

Pierwszemu z cyklu spotkań przyświecało hasło "Wartości w polityce".


Dźwiękowy zapis całego spotkania można znaleźć pod adresem


http://www.tg.net.pl/radio/index.htm.

 

 
O akcesji Chorwacji do UE
poniedziałek, 28 maja 2012 21:29

24 maja odbyła się konferencja prasowa PO, będąca reakcją na pomysł Ludwika Dorna zablokowania członkostwa Chorwacji w Unii Europejskiej. Wystąpiłem na niej jako Przewodniczącym Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej. Zdecydowanie zaprotestowaliśmy przeciw takim skandalicznym propozycją.

Zapraszam do zapoznania się z moim oświadczeniem poselskim w tej sprawie:
http://tglogowski.blog.onet.pl/Oswiadczenie-poselskie-w-spraw,2,ID471915861,n

 
Wyniki Konkursu wiedzy o UE
środa, 23 maja 2012 12:57

Znamy już laureatów Konkursu Wiedzy o UE! Pierwsze miejsce zajęła Marcelina Kasprusz, uczennica II LO im. S. Staszica, wygrywając tym samym wycieczkę do Parlamentu Europejskiego
w Brukseli! Dla osób, które zajęły kolejne 10 miejsc, przeznaczone są atrakcyjne nagrody dodatkowe. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji, łącznie z terminem przekazania nagród, przekażemy już wkrótce.

Pełną listę rankigową można zobaczyć pod adresem:

http://www.facebook.com/Glogowski.Tomasz 

 
ME w Speedrowerze
poniedziałek, 30 kwietnia 2012 17:55

Wraz z Polską Federacją Klubów Speedrowerowych, oraz Śląskim Oddziałem Regionalnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zapraszam serdecznie do Kalet – Drutarni na
MISTRZOSTWA EUROPY DRUŻYN KLUBOWYCH W SPEEDROWERZE.

 
10 kwietnia, g. 8:41
wtorek, 10 kwietnia 2012 08:41

Pamięć osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej uczciliśmy w gronie tarnogórskiej Platformy Obywatelskiej pod poświęconym ich pamięci pomnikiem w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach.

 
Polska liderem wzrostu gospodarczego
środa, 07 marca 2012 23:28

Liczby mówią same za siebie.

 
Prace Sejmu
czwartek, 16 lutego 2012 20:00

VII kadencja Sejmu rozkręciła się już na dobre. Na siedmiu posiedzeniach uchwalił już kilka ważnych ustaw i przyjął budżet kraju na 2012 rok. Podobnie jak w poprzedniej kadencji pracuję w Komisji ds. Unii Europejskiej. Ponadto Przewodniczący Klubu PO wydelegował mnie do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Będzie więc więcej pracy, niż w poprzedniej kadencji, ale pracy akurat się nie boję.

 
Dyskusja nad przyszłością Polski
środa, 21 grudnia 2011 17:49

W polskim parlamencie, podobnie jak w innych europejskich stolicach, toczy się dyskusja nt. przyszłości Unii Europejskiej. Szok wzbudzają wypowiedzi polityków PiS-u, którzy wręcz życzą sobie upadku zjednoczonej Europy. Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że upadek strefy euro katastrofalnie odbije się także na polskiej gospodarce? Czemu ma służyć sabotowanie działań polskiego rządu, który podejmuje aktywne działania mając zapobiec recesji w naszym kraju?

 
Wizyta Ministra Obrony Narodowej
wtorek, 25 października 2011 11:45

20 października w 5. Pułku Chemicznym w Tarnowskich Górach uczestniczyłem w wizycie Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Podczas pobytu ministra omówiono strukturę pułku, realizowane przez niego zadania oraz zaprezentowano sprzęt wykorzystywany w jednostce.
Minister spotkał się także z żołnierzami służącymi w jednostce oraz pracującymi w niej pracownikami cywilnymi.

 
Dziękuję
poniedziałek, 10 października 2011 15:52

Bardzo dziękuję za zaufanie, które przełożyło się na tak dużą liczbę głosów w wyborach (drugi wynik na liście Platformy i trzeci w okręgu gliwickim).
Traktuję to jako zobowiązanie do równie wytężonej (jak dotychczas) pracy w kolejnej kadencji Sejmu.

 
Zapraszam na wybory
czwartek, 06 października 2011 23:06

Polska rozwija we właściwym kierunku. Budowane są autostrady, oddawane do użytku nowe obiekty sportowe. Jako jedni z lepszych radzimy sobie ze skutkami kryzysu gospodarczego, jesteśmy zdecydowanym liderem w wykorzystywaniu środków europejskich.

Oczywiście nie wszystko udało się zrobić w ostatnich latach, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że Platforma Obywatelska gwarantuje rozsądek, przewidywalność i spokój w zarządzaniu krajem. Zdobyte w minionej kadencji doświadczenie gwarantuje jeszcze lepsze efekty w kolejnej.

Sam również jestem bogatszy o cztery lata doświadczeń. Dlatego ośmielam się ponownie prosić Was o głos.
Jestem przekonany, że wspólnie zrobimy jeszcze więcej!

 
Ministerialna (i inne) wizyty
poniedziałek, 03 października 2011 12:36

W ostatnich dniach kilku gości odwiedziło powiat tarnogórski na moje zaproszenie. W piątek z marszałkiem województwa Adamem Matusiewiczem wizytowaliśmy odbudowę kanału Ulgi w Kaletach-Zielonej oraz otwieraliśmy kompleks obiektów sportowo-rekreacyjnych w Krupskim Młynie. Na temat obu zadań odbyłem wiele rozmów z marszałkiem, miło więc było obejrzeć efekty.

Także w piątek wraz z eurodeputowaną Małgorzatą Handzlik zorganizowaliśmy spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich z powiatu tarnogórskiego.

Dziś przyjechał do mnie minister sportu i turystyki Adam Giersz. Byliśmy na torze speedrowerowym w Kaletach, boisku „Gwarka” Tarnowskie Góry (rozmawialiśmy m.in. o perspektywie wybudowania tam pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią) oraz na stadionie Ruchu Radzionków.

 
Ostatnie posiedzenie Sejmu
czwartek, 15 września 2011 21:04

Była to trudna kadencja - w czasie ogólnoświatowego kryzysu, z wielką narodową tragedią w jej trakcie. Mimo to udało się dokonać wielu dobrych rzeczy, przeprowadzić kompleksowe reformy większości dziedzin życia. Bilans na pewno można uznać za pozytywny.

 
Czat na podsumowanie kadencji
wtorek, 13 września 2011 08:59

Zapraszam na czat - środa 14 września g. 14.00.
Wejście przez www.tg.net.pl.

 
Wizyta prof. Jerzego Buzka
poniedziałek, 05 września 2011 10:52

W ub. czwartek na moje zaproszenie Tarnowskie Góry odwiedził Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Na Zamku w Starych Tarnowicach spotkaliśmy się z przedstawicielami społeczności tarnogórskiej, a następnie udaliśmy się na Rynek, gdzie od 2005 r. wraz z premierem Buzkiem prowadzę Biuro Poselskie.
Nie zabrakło również okazji do wielu sympatycznych rozmów z mieszkańcami naszego miasta.

 
Spotkanie z Solidarnością
sobota, 27 sierpnia 2011 12:17

W mijającym tygodniu sspotkałem się z Przewodniczącymi komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" działającymi w powiecie tatrnogórskim. Przy wejściu zażartowałem, że wchodzę do gniazda os. Nie były jednak źle. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że choć różnimy się w wielu kwestiach, zarówno mnie, jak i koleżankom i kolegom z NSZZ przyświeca w naszych działaniach ten sam cel - dobro ludzi. 
A na przestrzeni ostatnich lat miałem okazję współpracować z "Solidarnością" wielu zakładów (Huta Miasteczko, Nitroerg, PKP) i wspólnie sporo udało się nam osiągnąć. 

 
Kampanię czas rozpoczynać
czwartek, 18 sierpnia 2011 16:33

Tak więc pomału ruszamy. Zbieranie podpisów pod listą Platformy Obywatelskiej przebiega sprawnie. Ponadto w Tarnowskich Górach i pozostałych miejscowościach powiatu prowadzimy akcję „Polska w budowie” pokazując to, czego udało się dokonać w Polsce w minionych czterech latach. Kolejne działania wkrótce.

 
Rowerem na kolejowym szlaku
czwartek, 28 lipca 2011 12:02

Od jakiegoś czasu opracowuję projekt trasy rowerowej od zabytkowej kopalni srebra do kopalni węgla Guido w Zabrzu. Trasa w dużej części przebiegałaby dawnym nasypem kolejowym przez gminę Zbrosławice. 25 lipca sprawdzaliśmy fragment trasy - od dawnego dworca w Wieszowie do takiego samego budynku w Mikulczycach.

 
Wizyta Romana Koseckiego
niedziela, 19 czerwca 2011 13:32

Na moje zaproszenie w powiecie tarnogórskim gościł Roman Kosecki - były piłkarz, obecnie poseł na Sejm RP. Wielokrotny reprezentant Polski przeprowadził treningi z juniorami w Radzionkowie oraz Tarnowskich Górach. Spotkaliśmy się także z prezesami klubów piłkarskich z powiatu tarnogórskiego.

 
Konwencja PO w Gdańsku
wtorek, 14 czerwca 2011 20:59

Razem z 15 tysięcami osób 10-lecie Platformy Obywatelskiej świętowała liczna grupa, która dojechała z Tarnowskich Gór. Podczas pięknej imprezy mieliśmy okazję przypomnieć sobie drogę, którą przeszliśmy w Platformie i cele, których wspólna realizacja jeszcze przed nami.

 
Piknik "Śląsk europejski"
poniedziałek, 30 maja 2011 21:32

Serdecznie zapraszam na piknik "Śląsk europejski", którego główną gwiazdą będą artyści zespołu pieśni i tańca "Śląsk". Szczegóły na plakacie.

 
Otwarcie Filii Biura Poselskiego w Kaletach
sobota, 28 maja 2011 16:49

Korzystając z zaproszenia i gościnności Burmistrza Klaudiusza Kandzi otworzyłem w tym tygodniu Filię Biura Poselskiego w Kaletach. Bywam w tym mieście często, realizujemy też wiele rzeczy wspólnie z miastem, więc na pewno się przyda. Już wkrótce zapraszam mieszkańców na bezpłatne porady prawne.

 
Wizyta minister Elżbiety Bieńkowskiej
poniedziałek, 16 maja 2011 22:34

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i jej zastępca Adam Ździebło przyjechali dziś na moje zaproszenie do powiatu tarnogórskiego. W Miasteczku Śl. spotkaliśmy się z burmistrzem tego miasta, prezesem Huty Cynku oraz burmistrzem Kalet. Rozmowa dotyczyła perspektyw rozwoju obu miast.
W moim biurze poselskim miało miejsce spotkanie ze starostą tarnogórskim Lucyną Ekkert. Na koniec zwizytowaliśmy budowę oczyszczalni ścieków - inwestycję, o której wielokrotnie miałem okazję rozmawiać z panią minister.

 
Dzień Papieski
poniedziałek, 18 kwietnia 2011 16:26

Z okazji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II wraz z Zakonem Ojców Kamilianów serdecznie zapraszam na Dzień Papieski.

W programie m.in. transmisja mszy beatyfikacyjnej na telebimie, złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz część artystyczna (szczegóły na plakacie).

Obchody będę miały miejsce na placu obok kościoła Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach (ul. Różana 2, na Osadzie Jana).

 

 
„Zakamuflowana opcja niemiecka…” ?
piątek, 08 kwietnia 2011 08:54

4 kwietnia na konferencji prasowej w Katowicach wraz z kilkoma parlamentarzystami PO poinformowaliśmy o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego, który określił śląskość „przyjęciem (…) zakamuflowanej opcji niemieckiej”. Jesteśmy zszokowani zarówno tymi słowami, jak i całym anty-regionalnym wywodem zamieszczonym w dokumencie PiS. Na konferencji powiedziałem m.in.:

Chcieliśmy przekazać panu prezesowi Kaczyńskiemu, że można ostentacyjnie manifestować swoją kaszubskość jak premier Donald Tusk, lub ostentacyjnie manifestować swoją śląskość jak czynimy my, a jednocześnie być dobrym człowiekiem, porządnym obywatelem, a na dodatek kochać Polskę.

 

 
W Pałacu Prezydenckim
niedziela, 13 marca 2011 17:31

Na kolacji z Prezydentem Bronisławem Komorowskim śląscy parlamentarzyści PO rozmawiali o planach legislacyjnych na tę i następną kadencję. Wspominaliśmy również czasy spędzone wspólnie z Bronisławem Komorowskim w Sejmie, a Prezydent podzielił się z nami kilkoma anegdotami z Pałacu Prezydenckiego.

 

 
Pieniądze na nowy dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach!
niedziela, 06 marca 2011 14:27

1 marca na moje zaproszenie w powiecie tarnogórskim gościł marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz. Najważniejszym punktem wizyty była konferencja na dworcu autobusowym w Tarnowskich Górach. Marszałek zapowiedział przesunięcia środków w ramach RPO woj. Śląskiego, dzięki czemu Tarnowskie Góry dostaną 12 mln zł na budowę nowego dworca. Od kilku tygodni prowadziłem rozmowy w tej sprawie z marszałkiem i cieszę się z pozytywnego finału.

 
Prace podkomisji nad zmianą ustawy o radiofonii i telewizji
piątek, 18 lutego 2011 13:02

Objęcie regulacją taką jaka dotyczy telewizji i radia innych form przekazu audiowizualnego (jak serwisy wideo w Internecie lub telewizja na żądanie w sieciach kablowych), zdefiniowanie audycji dla dzieci i zakazanie przerywania jej reklamami, jak też emitowania w jej sąsiedztwie reklam niezdrowej żywności, nowe określenie dopuszczalnego czasu reklam i minimalnej obecności polskiej muzyki w audycjach radiowych – to niektóre z zagadnień, którymi zajmuje się podkomisja nadzwyczajna ds. zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, w pracach której uczestniczę.
Ustawa niełatwa, ale ciekawa - np. definiujemy lokowanie produktu, czyli umieszczanie wizerunku towaru w programie o wyraźnym charakterze kryptoreklamy i określamy możliwość jego stosowania.

 
Pracowity i mroźny grudzień
czwartek, 23 grudnia 2010 07:32

Grudzień upływa pracowicie i ... szybko. Dopiero co były wybory. Dziękuję za zaufanie dla kandydatów PO w powiecie tarnogórskim. Przełożyło się ono na 8 mandatów w Radzie Powiatu, 7 w Radzie Miejskiej w Tarnowskich Górach, 2 w Radzie Gminy Ożarowice i 1 w Radzie Gminy Tworóg. To dobry wynik, lepszy niż cztery lata temu. Pamiętamy oczywiście, że byli jeszcze lepsi, więc składamy gratulacje zwycięzcom.

Sporo dzieje się w Sejmie, ale przecież już za chwilę Święta Bożego Narodzenia.

Niech więc ten magiczny czas wypełni nas miłością, spokojem i siłą potrzebną na kolejny rok.

 
Wybory za pasem
środa, 03 listopada 2010 23:33

Jako szef sztabu wyborczego Lucyny Ekkert i Platformy Obywatelskiej w powiecie tarnogórskim pracy mam mnóstwo, ale sił wystarcza - może dlatego, że pracuję z fantastycznymi ludźmi. Jestem dumny z kandydatów Platformy w powiecie tarnogórskim (można zapoznać się z ich sylwetkami na stronie www.tgwybory2010.pl), a szczególnie naszej kandydatki na burmistrza Tarnowskich Gór Lucyny Ekkert - www.lucynaekkert.pl.

 
Zaprzysiężenie Prezydenta RP
poniedziałek, 09 sierpnia 2010 13:44

Zgromadzenie Narodowe przyjęło przysięgę Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Chwila była podniosła, więc nie zawracajmy sobie głowy osobami, które obrażają się na wybór Polaków. Były gratulacje, teraz czas na pracę.
Warto przywołać słowa Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny skierowane do Prezydenta po zaprzysiężeniu: "Wierzymy, że będziemy z Pana dumni. Niech Pana Bóg prowadzi".

 
Wakacyjny konkurs
czwartek, 22 lipca 2010 14:35

Platforma Obywatelska powiecie tarnogórskim ogłosiła konkurs na najciekawsze zdjęcie obiektu użytku publicznego, który mógłby zostać zrealizowany w Tarnowskich Górach (przykładowe obiekty: stojak na rowery, plac zabaw, słup ogłoszeniowy).

Za najciekawsze prace jury przyzna nagrody pieniężne w wysokości 300 zł - 50 zł.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem znajdują się na stronie PO www.tg.platforma.org

Zapraszam!

 
Szczęśliwi (i zmęczeni) po zwycięstwie
piątek, 16 lipca 2010 22:14

Powoli wracamy do codzienności po trudach kampanii wyborczej-udało się już troszkę odpocząć, zaległości w wielu obszarach (np. nieopłacone na czas rachunki!) pomału nadrabiane.
Wszyscy podkreślają, że zryw ludzi Platformy w ostatnim tygodniu przed II turą (kiedy zasuwaliśmy wszyscy w terenie) pozwolił zrównoważyć fatalne błędy w centralnej kampanii Bronisława Komorowskiego.
Cieszymy się ze zwycięstwa tym bardziej, że teraz-kiedy opadły maski wyborcze-widać, jak niebezpieczne dla Polskie byłoby zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego.

 
Wyborcza dogrywka
wtorek, 29 czerwca 2010 15:14

Za kilka dni wybierzemy Prezydenta RP. Ostatnie dni chyba wyraźnie pokazały jaka jest prawdziwa twarz Jarosława Kaczyńskiego. 4 lipca nie pozwólmy, aby triumfowały zakłamanie i nienawiść.
Wybierzmy Bronisława Komorowskiego. To bez wątpienia dobry wybór dla Polski.

 
"Błękitny Tour" w Tarnowskich Górach
czwartek, 17 czerwca 2010 23:50

Jeden z błękitnych autobusów wyborczych Bronisława Komorowskiego zawitał wczoraj m.in. do Tarnowskich Gór. Przyjęcie ze strony struktur PO, jak i mieszkańców było bardzo ciepłe. Jeszcze kilkanaście (pracowitych) godzin kampanii i czekamy na wyniki.Błękitny Tour
Błękitny Tour

 
Finisz kampanii
niedziela, 13 czerwca 2010 19:06

Wiec poparcia Bronisława KomorowskiegoDziś w Warszawie kilkanaście tysięcy zwolenników Bronisława Komorowsiego spotkało się na dużym koncercie charytatywnym na rzecz powodzian. Od jutra w całym kraju dwadzieścia autokarów rusza w "Błękitny Tour", a tysiące wolontariuszy zapuka do domów Polaków zapraszając na wybory.
Idziemy po zwycięstwo dla Polski. Czy w pierwszej turze?

 
Posiedzenie Sejmu
niedziela, 16 maja 2010 17:02

Mimo wciąż niełatwej, żałobnej atmosfery i rozpoczynającej się kampanii prezydenckiej, Sejm pracuje swoim rytmem.
Na ostatnim posiedzeniu m.in. prezentowałem stanowisko Klubu Platformy Obywatelskiej w sprawie zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości, a na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu pytałem o procedury zgłaszania obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (m.in. w kontekście podziemi po eksploatacji srebra w Tarnowskich Górach)

 
Poparcie dla Bronisława Komorowskiego
piątek, 07 maja 2010 23:05

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy udzielili w Tarnowskich Górach poparcia kandydaturze Bronisława Komorowskiego. Nie rozstawialiśmy stolików, nie robiliśmy wokół tej akcji rozgłosu, a zbierało się łatwo, jak nigdy. Nigdy też wcześniej nie zdarzało się, aby ludzie sami przychodzili do biura, z pytaniem, czy mogą tu złożyć podpis poparcia. Dziękuję.

 
Szok.....
sobota, 10 kwietnia 2010 12:22

Tak wielu ludzi.... Wśród nich bardzo bliscy znajomi...
Strasznie będzie ich brakować...
Nam i Polsce...
Módlmy się za nich i za ich rodziny...

 
Zapowiedź Zmartwychwstania
środa, 31 marca 2010 22:58

Niech najbliższe dni Wielkiego Tygodnia skierują nasze myśli ku sprawom najważniejszym, a drogowskazem na dalszy czas pozostanie nadzieja Zmartwychwstania.

 
Prawybory prezydenckie
środa, 24 marca 2010 17:10

Jutro ostatni dzień głosowania, w sobotę poznamy kandydata PO w wyborach prezydenckich - jestem przekonany, że przyszłego Prezydenta RP.
W poniedziałek zdecydowana większość młodych posłów Platformy poparła Bronisława Komorowskiego. Ja swój głos na tegoż kandydata oddałem internetowo.

 
Czas refleksji
niedziela, 21 marca 2010 13:34

Ostatnie posiedzenie Sejmu przed Świętami Wielkanocnymi to tradycyjnie czas rekolekcji parlamentarnych. Tym razem kazania w kościele pw. św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży i w kaplicy w hotelu poselskim głosił duszpasterz parlamentarzystów ksiądz Piotr Pawlukiewicz. Jak zwykle, na niezmiernie wysokim poziomie.
Po raz kolejny parlamentarzyści Platformy udali się na Dni Skupienia-pierwszy raz nie pojechaliśmy do Małopolski, ale do Gostynia, gdzie gościliśmy w bardzo ciekawej wspólnocie księży filipian.

 
Otwarcie kliniki chirurgii
poniedziałek, 01 marca 2010 23:29

Dziś miałem okazję uczestniczyć w otwarciu kliniki chirurgii w szpitalu w Knurowie. Szpital ten jeszcze kilka miesięcy temu był publiczną placówką zdrowia, której organem prowadzącym był powiat gliwicki. Niedawno przekształcono go w spółkę prawa handlowego (starostwo zachowało w niej 20% udziałów). Spółka jest dobrze zarządzana, rozwija się, inwestuje, pacjenci są zadowoleni (oczywiście za leczenie laci NFZ).
Rzecz jasna przeciwnicy reformowania służby zdrowia bardzo protestowali przeciwko przekształceniom.

 
Współpraca polsko-chorwacka
poniedziałek, 08 lutego 2010 14:08

1 lutego miałem okazję uczestniczyć w Krakowie w zebraniu założycielskim Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Mamy chyba najlepszy czas do podejmowania tego typu inicjatyw. Chorwacja w nieodległej przyszłości stanie się członkiem Unii Europejskiej, a wszak taka była główna idea ojców założycieli europejskiej wspólnoty-zorganizować relacje pomiędzy krajami satrego kontynentu w taki sposób, aby współpracowały ze sobą w obszarze gospodarki, a nie toczyły wojen.

W imieniu parlamentarzystów Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej, której mam zaszczyt przewodniczyć, zadeklarowałem wolę ścisłej współpracy.

 
Spotkanie w Potępie
niedziela, 06 grudnia 2009 22:24

W ramach akcji "Rozwój obszarów wiejskich" parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zorganizowali ponad 700 spotkań w gminach całej Polski. Ja spotkałem się z mieszkańcami Potępy (gmina Krupski Młyn). Zaprezentowałem bilans dwóch lat rządu Donalda Tuska ze szczególnym uwzględnieniem działań wobec obszarów wiejskich.
Powiat tarnogórski nie jest zbyt rolniczym regionem, dlatego pytanie dotyczyły innych kwestii, szczególnie przyszłości spółki "Nitroerg" S.A - największego pracodawcy w gminie. Akurat ta przyszłość wygląda nienajgorzej, gdyż firma zupełnie nieźle radzi sobie pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego.

 
Praca w terenie
środa, 11 listopada 2009 22:17

Jak zawsze, sporo dzieje się w okręgu wyborczym. Po wielu tygodniach rozmów władze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zatwierdziły nowy schemat organizacyjny - Zakład w Tarnowskich Górach pozostaje, nawet jako największa tego typu struktura. Przedwczoraj spotkałem się z tarnogórskimi kolejarzami bardzo zadowolonymi z takich rozwiązań.

Boisko w CzekanowieWczoraj sporo czasu spędziłem w Czekanowie (gmina Zbrosławice). Przy szkole podstawowej otwieraliśmy boisko wielofunkcyjne sfinansowane w 50% przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (ileż to boisk jest teraz budowanych - kilka dni temu w Tarnowskich Górach oddano kolejnego "Orlika").

Po południu przekazanie miejscowej OSP nowego wozu strażackiego - sfinansowanego przez województwo śląskie i gminę Zbrosławice. Ta uroczystość szczególnie mnie ucieszyła - taki montaż finansowy był możliwy dzięki zmianie ustawy o finansach publicznych, która została dokonana z mojej inicjatywy (szerzej na ten temat można przeczytać w dziale Sejm/Inicjatywy ustawodawcze).

 
Pieniądze na likwidację wysypisk po Zakładach Chemicznych
czwartek, 08 października 2009 21:15


W
ubiegłym tygodniu Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zaakceptowała kwotę 12 mln złotych przeznaczonych na ostatni etap likwidacji wysypisk niebezpiecznych odpadów po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry". Razem ze środkami z Wojewódzkiego Funduszu umożliwią one realizację zadania w najbliższych miesiącach.

Bardzo się cieszę, że wielomiesięczne starania zaczynają przynosić efekty.

 
Wokół tarnogórskich podziemi
czwartek, 24 września 2009 22:41

W tym tygodniu w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach gościł wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Henryk Jacek Jezierski. Wizyta związana była ze staraniami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wyłączenia podziemnej trasy turystycznej spod nadzoru Wyższego Urzędu Górniczego. Po zwiedzeniu Kopalni minister stwierdził, że dostrzega zasadność takiego postulatu.

Natomiast pod koniec miesiąca do Tarnowskich Gór przyjadą wysłannicy Komitetu Badań, Dokumentacji i Ochrony Zabytków - ich wizyta będzie związana z procedurą wpisania tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taki wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej złożyło wiele lat temu i od tego czasu działo się niewiele.

Bardzo intensywnie interweniowałem w tej sprawie w ostatnich miesiącach i cieszę się, że po mobilizacji ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawa wreszcie ruszyła.

 
Druga córeczka
wtorek, 11 sierpnia 2009 10:34

Z córeczkami To dopiero nieco ponad dwa tygodnie od powiększenia rodziny, a już prawie nie pamiętam jak to było, gdy w domu nie było tylu osób. Cała rodzinka ma się dobrze.

 
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
wtorek, 21 lipca 2009 15:22
Z prof. Jerzym Buzkiem

Minął już tydzień, ale wciąż trudno przyzwyczaić się do tego, że przewodniczący Parlamentu Europejskiego przemawia w języku polskim, a co więcej został do Parlamentu wybrany w naszym regionie. Od 2005 roku przy moim Biurze Poselskim w Tarnowskich Górach znajduje się filia Biura profesora Jerzego Buzka, który przez tych kilka lat bywał w naszym powiecie regularnie z bardzo intensywnym programem spotkań. Na pewno czasu na to teraz będzie znacznie mniej, ale liczę, że kiedyś uda się zaplanować podobne spotkania.

 
TGlogowski.pl